środa, 26 czerwca 2013

199. Czarna PerełkaCo można robić podczas urlopu? Czytać, czytać i czytać. Termin wybrałam sobie niezbyt fortunnie, ponieważ spółdzielnia mieszkaniowa zafundowała mieszkańcom ocieplanie bloku, no ale jakoś wszyscy musieliśmy sie z tym pogodzić Prawdę mówiąc z radością wracam do pracy.

Czarna Perełka to historia Cyganki, którą jako niemowlę wzięła na wychowanie bogata wojewodzina. Dziewczynka wychowywała się wśród bogactwa, zdobyła wykształcenie, miała też wyjść za mąż za Alfreda - siostrzeńca przybranej matki i odziedziczyć spory spadek. Niestety po śmierci wojewodziny rzeczywistość okazała się inna. Siostra zmarłej Pyza wraz synem Alfredem zrobili wszystko, by nie dopuścić do odziedziczenia spadku i kompromitującego, jej zdaniem, małżeństwa z Cyganką. Dziewczyna postanawia więc znaleźć własne miejsce i wynajmuje małe mieszkanie w kamienicy. Pyza jednak nie daje za wygraną i co rusz knuje nowe intrygi przeciwko dziewczynie.

Trochę tu JIK popłynął schematem, ponieważ w powieści jest uboga dziewczyna, piękna, mądra i utalentowana, intryganci, a także młodzieńcy, którzy Czarnej Perełce cały świat do stóp... Nie jest to może najwybitniejsza powieść Kraszewskiego, ale warto ją przeczytać. Ja lubię takie "starocie".


5 komentarzy: