wtorek, 3 czerwca 2014

209. Chata za wsią

Tekst  Nutinki. Zapraszam na jej bloga.
 
 
Wiek XIX, pogranicze Wołynia i Podola, wieś, dwór i drogi, po których wędrują Cyganie. Nieufność mieszkańców w stosunku do mających złą opinię wędrowców stawia ich na marginesie życia. Do czasu, gdy Tumry, cygański kowal, zakocha się w córce gospodarza Lepiuka, też Cygana z pochodzenia, Motrunie. Wbrew wszystkim wokół udaje im się wziąć ślub i radzą sobie, jak potrafią, wiążąc koniec z końcem, przy pomocy upośledzonego Janka i wbrew solidarnemu ignorowaniu przez pozostałych mieszkańców.
Całkiem sympatyczna ramotka. Dobrze przedstawione tło społeczne, wyobcowanie grupy uważanej za gorszą, szykany i upór chłopstwa, niechęć do pomagania i nieporadność szlachty, ogólny brak wsparcia ze strony możnych i duchowieństwa. Pomaga wytrwałość i duma, poczucie słuszności i honor jedynego dziecka Tumrego i Motruny – Marysi. Można przeczytać z przyjemnością.
(Ocena: 4/6)
 
 
Zdjęcie z wikipedii.

2 komentarze:

  1. Czytałam przed paru laty , kiedy zachwycałam się powieściami Kraszewskiego . Książka warta przeczytania .

    OdpowiedzUsuń
  2. Na stronie Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, można znaleźć wiadomości dotyczące projekcji filmu "Cyganka Aza" z 1926 r., ekranizacji "Chaty za wsią" JIK-a. O ile wiem taka projekcja połączona z koncertem - podkładem muzycznym skomponowanym przez Kwartet Jorgi odbyła się już dwukrotnie w naszym mieście.
    Szukajcie tutaj:
    http://www.bracz.edu.pl//index.php?option=com_content&task=view&id=1328&Itemid=100

    OdpowiedzUsuń