niedziela, 9 czerwca 2013

197. Hrabina Cosel
 Hrabina Cosel - kobieta godna Króla

Hrabina Cosel. Powieść powstała w 1873r, rozpoczyna cykl Trylogia saska. Kraszewski w 1863 r. wyjeżdża do Drezna na polecenie margrabiego Wielopolskiego, który niezadowolony z jego działalności politycznej pragnął się go pozbyć z kraju. Tutaj nie mógł już tworzyć powieści współczesnych, gdyż nie miał już udziału w życiu społeczeństwa polskiego. Dlatego po 1863 r. zabrał się z zapałem do tworzenia powieści historycznych. Ogólna liczba tych powieści w tym okresie przekracza 90. W Dreźnie miał do dyspozycji bogate archiwum drezdeńskie, zawierające mnóstwo materiałów do czasów saskich. 
Fabuła Hrabiny Cosel dzieje się w czasach saskich, poznajemy dwór króla Augusta II Mocnego i dzieje jego romansu z Anną Cosel, kobietą o silnym charakterze i niezłomnym honorze, która nawet uwięziona i bliska obłędu nie odpuściła swego prawa, gdyż dla niej, przyrzeczenie było święte. Hrabina Cosel była żoną ministra. Była odizolowana od świata gdyż mąż bał się jej utraty. Chciał ją mieć tylko dla siebie. Jej największym nieszczęściem było uczucie, którym obdarzył ją król. Na początku robiła z nim co chciała i jako jedynej udało jej się najdłużej zatrzymać go przy sobie. Niestety nie podobało się to wielu ludziom, którzy otaczali króla. Dlatego uknuli spisek i wiele pomówień, które doprowadziły do odsunięcia Hrabiny od króla.   Nie chciała zwrócić wolności Augustowi, dlatego uwięził ją w wieży. Trwało to 40 lat. Swoje ostatnie chwile spędziła właśnie tam i nawet po śmierci króla nie chciała wolności. Poświęciła się nauce. Hrabinę Cosel z pewnością można zaliczyć do najlepszych i najbardziej poczytnych powieści Kraszewskiego. Obok wątków sensacyjnych, które nadały jej akcji dramatyczne ożywienie, zawiera akcenty polityczne i społeczne - ukazanie kryzysu monarchii absolutnej i moralnego rozkładu arystokracji, jednocześnie ma walory znakomitej powieści psychologicznej. Głęboka i wnikliwa analiza uczuć Anny Hoym sprawiła, że jest ona jedną z najbardziej interesujących postaci kobiecych w twórczości pisarza. Warto tez wspomnieć, że na podstawie tej książki powstał film i serial telewizyjny. O popularności powieści świadczą też liczne przekłady i wydania za granicą.

 Jest to książka, którą przeczytałam po Starej Baśni. Na początku przeraziłam się grubością. Ale wczytując się coraz dalej byłam zaintrygowana. Odwaga i determinacja oraz poczucie własnej godności są godne naśladowania. Nie poddała się woli najważniejszego w kraju. Próbowała nawet spełnić swoje słowa i chciała go postrzelić. Nie ulękła się nawet niepowodzeniom ucieczek. 
Dzięki tej książce poznałam Kraszewskiego jako doskonałego psychologa. 
Moje sumienie także zostało zaspokojone, kiedy na koniec umiera król a ona znów mogła odzyskać wolność. Choć była już inną kobietą miała prawo wyboru. Była silna a świadczy o tym ilość lat, które spędziła w uwięzieniu nie popełniając samobójstwa. 
Jako ciekawostkę napiszę, że była to jedna z książek, którą zaprezentowałam na prezentacji maturalnej.

2 komentarze:

 1. Witam serdecznie i zapraszam do mojego autorskiego wyzwania: Czytam książki wydane przed 1990 rokiem

  Tutaj szczegóły:
  http://skrytkaslow.blogspot.com/2013/06/nowe-wyzwanie-czytelnicze-czytam.html

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Kraszewski jako świetny psycholog to jakaś mowość:). Chociaż faktycznie - z czytanych przeze mnie książek nei zawodzi np. pod tym względem Ulana.

  OdpowiedzUsuń