czwartek, 23 maja 2013

F jak filozofiaTekst napisała i przesłała Jadwiga. Autorce bardzo dziękujemy!


F jak filozofia

Kraszewski jako filozof? Biografie autora o tym raczej nie mówią, a więc poszukajmy informacji na ten temat...

Z wywiadu z Panią Inesą Szulską – badaczką twórczości J. I. Kraszewskiego, głównie w tak zwanym okresie litewskim, autorką rozprawy doktorskiej „Litwa Józefa Ignacego Kraszewskiego” – można się dowiedzieć, że „litewski Kraszewski” był popularyzatorem filozofii zachodnioeuropejskiej na łamach wileńskiego „Athenaeum”[1].

Kolejna, taka oto ciekawostka, którą można znaleźć w Internecie: „Ze świata Kraszewskiego. Idee i obrazy. Ogólnopolska konferencja doktorancka, Kraków, 24 I 2013 r.”

W informacji na temat konferencji czytamy: „W 2012 roku minęła dwusetna rocznica urodzin Józefa Ignacego Kraszewskiego. Jest to znakomita okazja, aby kolejny raz przyjrzeć się jego twórczości literackiej, publicystycznej oraz dokonaniom artystycznym (...) Punktem wyjścia dla szczegółowych rozważań może być chociażby rozległa działalność autora Ulany na polu krytyki literackiej i artystycznej (...). Istotne będą wątki filozoficzne, zwłaszcza zainteresowanie Heglem, widoczne tak w powieściach Kraszewskiego, jak i w jego rozprawach krytycznych. Warta uwagi pozostaje obfitująca w tę tematykę korespondencja pisarza (ponad 40 000 listów) z wieloma intelektualistami oraz przedstawicielami świata artystycznego (...). W związku z tym przedmiotem naszej refleksji pragniemy uczynić te aspekty twórczości Kraszewskiego, które wiążą się z dziewiętnastowieczną myślą filozoficzną i estetyczną”[2].

Następnie organizatorzy konferencji zamieszczają proponowane tematy referatów. Warto by przeczytać materiały z tej konferencji...

---
[1]http://pl.delfi.lt/kultura/kultura/szulska-kraszewski-powinien-byc-traktowany-na-rowni-z-mickiewiczem.d?id=58840079#ixzz2SQfpZKDS
[2] http://www.polonistyka.uj.edu.pl/documents/41623/39276bbd-75be-488d-bdb5-b9b9d03e1e45

2 komentarze:

  1. JIK na pewno był na czasie. Przy następnej powieści historycznej zwróce uwagę na tropy Heglowskie:).

    OdpowiedzUsuń
  2. Wklejone na fb

    http://books.google.pl/books?id=EPYGAAAAcAAJ&printsec=frontcover&hl=pl#v=onepage&q&f=false

    OdpowiedzUsuń