wtorek, 19 lipca 2011

32. Profesor Milczek


Wydawnictwo Książka i Wiedza 1969
Seria: KoliberDziś przedstawiam małą próbkę twórczości J.I.Kraszewskiego. Bardzo udaną próbkę, muszę przyznać na samym początku. W tomiku "Profesor Milczek" mieszczą się bowiem cztery opowiadania niesamowicie ciekawie charakteryzujące czterech bohaterów płci męskiej. Każdy z nich posiada własną pasję, żyje we własnym świecie, którego inni nie rozumieją. Żywot każdego z nich, pomimo bardzo żywego i ekspresyjnego opisu sytuacji, wywołuje w czytelniku smutek i zadumę nad nieszczęsnych panów.  

Profesor Milczek to człowiek zauroczony z historii Polski czasów Zygmunta Augusta do tego stopnia, że całe swe życie podporządkowuje śledzeniu kronik, listów i dzieł tejże epoki, zgłębiając i opisując to, co odkrył. Jego wielkim marzeniem jest stworzenie wielkiego dzieła historycznego, istnej kroniki odzwierciedlającej życie i czasy panowania Zygmunta Augusta. Narrator w bardzo ciekawy sposób opisuje kilka niezwykłych spotkań z Profesorem Milczkiem, w sposób zabawny ukazując jego zamiłowanie, które z czasem zamienia się w obsesję.


Dalsza część recenzji U MNIE :)

Zapraszam i pozdrawiam!
Paideia

2 komentarze:

  1. Brzmi zachęcająco. Chętnie poczytam o singlach sprzed dwóch wieków

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie tacy to znowu single... Właściwie tylko jeden z nich wybitnie stronił od kobiet. Pozostali mieli żony lub narzeczone :)

    OdpowiedzUsuń